Řitní trhliny

anální fisury

úsměv to řekne za Vás

Řitní trhliny neboli anální fisury jsou po hemoroidech jedním z nejčastějších a nejvíce bolestivých onemocnění v proktologii. Řitní trhliny mohou být buď akutní nebo chronické, ale v obou případech doporučujeme navštívit proktologa.

Chci se objednat

Vznik řitních trhlin

Nejčastěji anální trhliny vznikají poraněním řitní sliznice tuhou stolicí (např. při zácpě). Anální trhlinu může způsobit i naopak řídká stolice např. při průjmu nebo násilné rozevření konečníku při análních sexuálních praktikách. Mezi rizikové faktory též patří genetika (výskyt v rodině), nesprávné složení stravy, sedavý způsob života a málo pohybu, nedostatečná hygiena konečníku a špatné hygienické potřeby jako je hrubý toaletní papír nebo nešetrná a agresivní mýdla.

Příznaky

Typickým příznakem pro anální trhlinu je bolest konečníku a to zejména během nebo po stolici. Snadno je můžeme zaměnit s hemoroidy, proto vždy doporučujeme návštěvu našeho specialisty, který bezpečně určí, o jaký problém se jedná a nastaví správnou léčbu. Dalšími příznaky mohou být:

  • Krev ve stolici
  • Krvácení z konečníku
  • Svědění konečníku
  • Vznik hrbolku vně nebo uvnitř konečníku

Vyšetření

V případě akutních análních trhlin může při dobré hygieně a správných podmínkách dojít i k samozahojení. Klienti mají tendenci si stavy sami zhoršit tím, že buď zadržují stolici nebo sami sobě začnou podávat projímadla. Vyšetření u proktologa obvykle probíhá pohledem, protože v době obtíží je jakékoliv jiné vyšetření velmi bolestivé.

Pokud problémy trvají déle než 6 týdnů označujeme obtíže za chronické a zpravidla je nutné odebrat vzorek tkáně na histologické vyšetření a provést ultrazvukové vyšetření.

Léčba

Léčba se stanovuje podle závažnosti a vyhodnocení proktologa.

Bezzákroková léčba – spadají sem sedací koupele (v heřmánku nebo s dubovou kůrou), projímadla, čípky nebo obstřiky konečníku)

Chirurgická léčba – zaměřuje se na zhojení trhliny a ovlivnění napětí análního svěrače, aby se předešlo jejímu obnovení

  1. Dilatace – rozšíření konečníku
  2. Vyříznutí fisury

Našim klientům poskytujeme péči nad rámec péče hrazené zdravotní pojišťovnou. Cena jednorázového vyšetření včetně konzultace k zákroku 2.500 Kč. Kompletní ceník zde.

4 důvody, proč se objednat k nám

Můžete nám zavolat, zaslat SMS na +420 225 990 999, poslat e-mail recepce@intermedico.cz, nebo můžete vyplnit kontaktní formulář. Obratem, nejpozději však do 60 min se vám ozveme a naplánujeme termín konzultace.

Napište nám