Kožní znaménka

odstranění kožních névů

úsměv to řekne za Vás

Kožní znaménko, kožní névus, mateřské znaménko nebo pigmentový névus je nezhoubný kožní útvar, který se projevuje výskytem tmavých nebo hnědých skvrn na kůži. Tyto skvrny jsou způsobeny nadměrným množstvím pigmentu, který se nazývá melanin. Nevyžaduje vždy léčbu, ale je důležité dbát na to, zda se nevyvíjí neobvyklým způsobem.

Chci se objednat

Jak vzniká kožní névus

Névů máme několik druhů, které se liší vzhledem i vznikem. Jeden z nejčastějších typů névu je melanocytový, který je způsoben nadměrnou produkcí melaninu v buňkách kůže. I když je přesná příčina vzniku neznámá, víme, že genetické faktory a sluneční záření hrají významnou roli a mohou podmínit jeho tvorbu. Běžný pigmentový név je hnědé barvy s ostrými a pravidelnými okraji. Může být v úrovni kůže nebo vyvýšený.

Dále jsou běžné nemelanocytové névy, které se liší hlavně barvou. Jsou obvykle růžové, červené, hnědé nebo žluté.

 

Kdy s névem navštívit lékaře

Není třeba s každým névem navštěvovat lékaře, ale je doporučeno sledovat, zda nemění tvar, velikost nebo barvu. V případě podezřelých změn, krvácení nebo svědění, navštivte lékaře, který név prohlédne a v případě problému navrhne odstranění. Důvody odstranění neboli excize névu mohou být i estetické. Samoléčba nebo odstraňování névů doma mohou být nebezpečné a nepřinesou vždy žádoucí výsledek.

Možnosti léčby névu

Léčba névu závisí na konkrétní situaci a individuálních potřebách pacienta. Chirurgické odstranění je často doporučováno pro névy, které vykazují známky malignity nebo jsou esteticky rušivé. Na klinice INTER MEDICO vám můžeme nabídnout:

  • Excizi névu – odstranění znaménka pomocí chirurgického nástroje
  • Odstranění laserem – odstranění znaménka pomocí laserového paprsku

Při návštěvě lékař névus zkontroluje a navrhne další postup jeho odstranění. Pokud máte doporučení od dermatologa, doporučujeme ho vzít s sebou na první konzultaci.

Jak probíhá odstranění névu

Do okolí névu se aplikuje lokální anestezie, která znecitliví danou oblast kůže. Díky tomu je zákrok bezbolestný. Lékař provede řez kolem névu, aby ho odstranil spolu s přilehlým kožním materiálem. Způsob excize závisí na velikosti, umístění a charakteristikách névu. Může se použít skalpel, chirurgické nůžky nebo jiné specializované nástroje. Po odstranění névu se rána zašije jemnými chirurgickými stehy. Používají se speciální nitě, které se postupně rozpustí nebo budou odstraněny při kontrolní návštěvě.

Pokud se jedná o odstranění névu laserem, tak lékař místo vyřezávání znaménka použije laserové zařízení, které je schopné cíleně zničit buňky névu.

Našim klientům poskytujeme péči nad rámec péče hrazené zdravotní pojišťovnou. Cena jednorázového vyšetření včetně konzultace k zákroku 2.500 Kč. Kompletní ceník zde.

4 důvody, proč se objednat k nám

Můžete nám zavolat, zaslat SMS na +420 225 990 999, poslat e-mail na recepce@intermedico.cz, nebo můžete vyplnit kontaktní formulář. Obratem, nejpozději však do 60 min se vám ozveme a naplánujeme termín konzultace.

Napište nám

Zobrazit další