Křečové žíly neboli varixy, někdy nazývané také městky, jsou rozšířené žíly zřetelně vystupující pod povrchem kůže, nejčastěji v oblasti dolních končetin. Ač jsou obecně vnímány především jako estetický problém, mohou mít souvislost i se závažnějšími onemocněními plynoucími z chronické žilní nedostatečnosti. Na klinice INTER MEDICO nabízíme rozsáhlý specializovaný program léčby a odstranění křečových žil. K odstranění křečových žil používáme buď neinvazivní laserovou terpaii nebo sklerotizaci. Naši cévní specialisté s dlouholetými zkušenostmi mají k dispozici moderní diagnostické a chirurgické vybavení a pomohou vám vyřešit problém s varixy, ať už je čistě estetický, nebo má i další zdravotní souvislosti. Objednat se na naší klinice můžete i bez doporučení od praktického lékaře.
Jaké jsou příčiny a projevy křečových žil
Žíly povrchového žilního systému mají chlopně, které spolu s činností svalů umožňují návrat krve zpět směrem k srdci. Dojde-li k oslabení žilní stěny, začne se žilní stěna roztahovat, chlopně nedomykají a krev v žilách začíná stagnovat, až se časem vytvoří křečová žíla. Další příčinou vzniku křečových žil může být žilní trombóza, tedy sraženina zabraňující odchodu krve směrem k srdci.
Příčinou vzniku varixů je zásadní zvýšení žilního tlaku, který vede k rozšíření žíly a vytvoření podmínek pro vznik varixu. Komplikace spojené s křečovými žilami mohou být v rozsahu od prostých otoků kotníků, tíže či svědení končetin až po závažné krvácení z prasklého varixu, žilní trombózu či nehojící se bércový vřed. Náchylnost k tvorbě křečových žil ovlivňuje řada faktorů, z nichž nejdůležitější je pohlaví. Ženy mají asi třikrát větší pravděpodobnost vzniku varixů než muži. Velký vliv na oslabení žilních stěn mají u žen hormonální a fyziologické změny v těhotenství a menopauze. Pravděpodobnost vzniku křečových žil se zvyšuje s věkem a mají na ni vliv i genetické predispozice. Riziko vzniku křečových žil se zvyšuje s nadváhou a nevhodnými pohybovými návyky, jako je dlouhodobé sezení či stání, které nepříznivě ovlivňují cirkulaci krve v těle.
Kdy vyhledat žilní kliniku
Příznaky žilní nedostatečnosti a s ní rizika vzniku křečových žil lze rozpoznat dříve než se objeví typické vystouplé struktury pod kůží. Návštěvu cévního specialisty doporučujeme i v případě, kdy zatím nemáte vystouplé varixy, ale máte často pocit těžkých a unavených nohou, těžko se vám vstává po delším sezení nebo se u vás objevují s vyšší frekvencí některé z těchto příznaků v dolních končetinách: neidentifikovatelná bolest v dolních končetinách bez zjevné příčiny, otoky končetin, zarudnutí podél žil, pulzování v nohách, svalové křeče, svědění, brnění.
Naši ambulanci můžete navštívit samozřejmě i v případě, kdy je váš problém čistě estetický. Takzvané metličkové varixy nejsou vystouplé, ale projevují se jako viditelné mnohočetné žilky tmavé barvy. Zbavit se tohoto estetického nedostatku je snadné, nebolestivé a naši specialisté vám s tím rádi pomohou.
Jak léčíme křečové žíly
Léčba či metoda odstranění křečových žil se odvíjí od toho, jak moc jsou u konkrétního klienta či klientky rozvinuté. Náš specialista s vámi při úvodním vyšetření probere váš aktuální zdravotní stav, anamnézu a důkladně vyšetří vaše končetiny ultrazvukem. Následně vám předestře možná řešení a poučí vás o všech jejich podstatných souvislostech. Doporučí vám vhodné kompresní pomůcky, jako jsou punčochy, a v případě potřeby předepíše další medikaci. Všechna vyšetření a zákroky provádíme v moderním zázemí naší kliniky bez nutnosti hospitalizace a s důrazem na maximální komfort klientů.
Můžete nám zavolat, zaslat SMS, poslat e-mail, nebo můžete vyplnit kontaktní formulář. Obratem se vám ozveme zpět.