Informace
Kýla je výhřez orgánů nebo tkáně vystupující ze své normální anatomické polohy do oblasti, kde by neměla být. Obvykle ji lze nahmatat jako výstupek nebo hrbol.
Existuje několik druhů kýly, které se liší podle místa, kde se vyskytují a podle způsobu, jak se vytváří, zde uvádíme některé z nich:
- Tříselná kýla
- Stehenní kýla
- Pupeční kýla
- Kýla ve střední čáře břicha
- Kýla v jizvě po předchozí operaci
Vytvoření kýly je způsobeno několika faktory, jako je oslabení břišní stěny kvůli stárnutí, obezitě, těhotenství, fyzické námaze, chirurgickému zákroku a dalším vlivům, které způsobují nadměrný tlak v postižené oblasti.
Jaké jsou příznaky kýly
Mezi nejčastější příznaky kýly patří bolest, nepříjemné pocity a tlak nebo napětí. Lze ji často nahmatat jako kulatou nebo oválnou bouli pod kůží. Můžeme mít ale i kýlu bez jakéhokoliv příznaku nebo nezjistitelnou pohmatem.
Při podezření na kýlu se neváhejte objednat na naši kliniku INTER MEDICO, kde vám náš lékařský tým pomůže s diagnostikou vašeho problému a naplánuje další postup jeho řešení.
Léčba
Léčba kýly závisí na typu kýly, její velikosti, symptomech a zdravotním stavu klienta. Zde je přehled možností:
- Vyčkávání a sledování: Menší kýly, které nezpůsobují žádné obtíže nebo komplikace, mohou být pouze pravidelně kontrolovány.
- Podpůrná léčba: Jako dočasné řešení klient může nosit speciální kýlní pás nebo elastický obvaz, který může pomoci ulevit od tlaku na kýlu a snížit bolest a nepohodlí.
- Chirurgický zákrok: Větší a symptomatické kýly obvykle vyžadují chirurgický zákrok. Operační metoda závisí na typu kýly a vašem zdravotním stavu.
Mezi hlavní riziko neléčené kýly patří její uskřinutí tedy zaškrcení tkáně v kýle, který vede k dalším komplikacím jako zvětšení kýly, nepostupování střevního obsahu, až odumření uskřinutých orgánů.
Našim klientům poskytujeme péči nad rámec péče hrazené zdravotní pojišťovnou. Cena jednorázového vyšetření včetně konzultace k zákroku 2.500 Kč. Kompletní ceník zde.
Chirurgické zákroky na klinice INTER MEDICO
Otevřená hernioplastika
Otevřená hernioplastika je tradiční metoda, kdy lékař udělá řez v okolí kýly a manuálně vrátí vyčnívající orgány nebo tkáně zpět do dutiny břišní. Poté se posílí oslabená oblast šitím nebo umístěním umělé sítě, aby se zabránilo opětovnému vytvoření.
Laparoskopická hernioplastika
Při této proceduře se používají malé řezy a laparoskop (tenká trubice s kamerou na konci), který se vloží do břišní dutiny. Chirurg pomocí malých nástrojů vrátí kýlu do břišní dutiny a posílí oblast umělou sítí, aby zamezil opětovnému vytvoření. Tato metoda je méně invazivní než otevřená hernioplastika.
TAPP (Transabdominální preperitoneální plastika)
TAPP je laparoskopická chirurgická metoda, která se provádí zevnitř břišní dutiny, ale mimo břišní orgány.
TEP (Totální extraperitoneální plastika)
Další laparoskopická technika, při které se posílení provádí mimo břišní dutinu. TEP a TAPP jsou podobné, ale liší se umístěním síťového materiálu.
Na metodě se dle vašeho zdravotního stavu, typu a velikosti kýly vždy předem domluvíte s ošetřujícím lékařem.